aktuális híreink

EMLÉKEZÉS

Tisztelettel emlékezünk 1605. április 20-ra, amely napon kismarjai Bocskai Istvánt Szerencsen Magyarország fejedelmévé választották.

Emlékezésként az évfordulóra, felidézünk egy korábbi, Nyárádszeredán elhangzott előadást:

Emlékbeszéd Bocskai István fejedelemmé avatása évfordulóján

Bocskai a közös nemzeti érdekért a nemzetet összefogásra buzdította. Zászlóira ezt íratta: „Ha Isten velünk, kicsoda ellenünk?” (Róma 8, 31)

Felhívása az összefogásra napjainkban semmit sem vesztett jelentőségéből!

 

_____________________________________________

Programajánló

Hegedűs Loránt református püspök halálának tizedik és a Károli Gáspár Református Egyetem alapításának harmincadik évfordulója alkalmából nyílt kiállítás november 11-én Leányfalun, a Ravasz László-emlékházban. 

Kérjük, keressék fel az alábbi elérhetőséget a további információkért:

https://reformatus.hu/egyhazunk/hirek/mig-tart-a-ma-kiallitas-nyilt-hegedus-lorant-puspok-eleterol/

 

__________________________

A Kismarjai Református Templom megújulása 

 

„Az elszánt akarat” jegyében, 2010-ben néhány Partiumbeli Bocskai-hívő határon innen és túl, Kismarjában a református templomban a nagy fejedelem szüleinek, őseinek temetkezési helyén, megalakította a Bocskai István Társaságot, melynek célja, a maga szerény eszközeivel hozzájárulni az új korszak, új politikai koncepciójának, a magyar nemzeti egység megteremtésének elősegítéséhez. Különös figyelemmel a fejedelem politikai végrendeletében foglaltakra: „…az erdélyiek és a magyarországiak mindenekben oltalommal, segítséggel légyenek egymáshoz, mert tudó dolog az, hogy az visszavonással nagybirodalmak is elromlanak, viszontag az egyezséggel kicsinyek is nagyra nevelkednek…”. Ennek jegyében feladatul tűztük ki az állandó együttműködést, a közös hagyományőrzést a határon túli magyarsággal, hogy a jövőben elkerüljük a múlt azon hibáit, amelyre Bocskai már említett végrendeletében is figyelmeztetett: „micsoda romlást hozott, hogy a magyar egymást rontotta, vágta”. A Társaság célja, továbbá Bocskai István életében, szabadságharcában szerepet játszó települések közötti kapcsolatok szervezése, kiépítése, ápolása, kulturális tevékenység keretében.

Örömmel tölti el lelkünket, hogy a 2004-ben befejezett Bocskai-kripta feltárásával együtt járó, nagyszabású felújítás után a Kismarjai Református Templom további megújuláson esett át, amelyről itt lehet bővebben tájékozódni és egy kis videót megtekinteni: https://kismarjaref.hu/

Köszönet érte a Tiszántúli Református Egyházkerületnek!

__________________________

 

In memoriam Hegedűs Lóránt

„Ma 10 éve hunyt el Hegedűs Lóránt püspök, a magyar reformátusság rendszerváltoztatás utáni történelmének korszakos alakja. Tudományos, teológiai és egyházvezetői munkásságát az utókor megőrizni, megörökíteni és ápolni tartozik. Egy évtizeddel ezelőtti halálakor a Magyar Nemzetben megjelent nekrológban emlékeztem a nagy magyar püspökre” – irja Gulyás Gergely miniszter.

A nekrológ teljes szövege itt olvasható, melyet minden látogatónknak szívből ajánlunk:

https://www.vadhajtasok.hu/2023/01/26/in-memoriam-hegedus-lorant

 

__________________________________________________________________________

 

 

PROGRAMAJÁNLÓ

FEJEDELMI KINCSEK HAJDÚSZOBOSZLÓN

Figyelmébe ajánlom minden Bocskai István életét és munkásságát figyelemmel kisérő látogatónknak  Hajdúszoboszlón a Bocskai Múzeumot, a Fejedelmi Kincstárral.

Bővebben az alábbi helyen lehet tájékozódni:

https://www.bocskaimuzeum.hu/kiallitas.php?fejedelmi-kincstar&id=13

 

______________________________________________

https://nepszava.hu/3103911_tortenelmi-lecke-tolvajoknak

 

A felvidek.ma 2021.01.09-én megjelentette Balassa Zoltán fentiekhez kapcsolódó cikkét „Kácsor Zsolt mélyrepülése” címmel, melyet itt olvashatnak el:

https://felvidek.ma/2021/01/kacsor-zsolt-melyrepulese

 

________________________________________________________________________________

Születésnapra…

 
Amikor a Bocskai Keresztyén Társasaság 2015. dec. 10-én Kassán megalakult, már tudtuk hogy „testvérünk” született, közös történelmi örökségünk őrzői, éppen ott, ahol a legnagyobb szükség van rá!
Kezdettől fogva szoros kapcsolat alakult ki a két Bocskai Társaság között, állandó levelezéssel és természetesen személyes találkozásokkal is, amelyek nemcsak szellemi, hanem baráti kapcsolatokká is nemesedtek.
2016-ban Kismarjában ünnepeltük a Fejedelem „kedves szülőföldjének” a Kassán kiadott /1606.szept.22./ kiváltságlevélnek 410. évfordulóját.
A kassai delegáció megjelenése külön „fényt” adott az ünnepnek!
Ott voltak még a romániai Partiumból Székelyhíd, Nagyvárad, Mezőtelegd küldöttei és Debrecenből, Tiszántúl püspöke Ft.Dr. Fekete Károly aki az ünnepi istentisztelet szolgálatát végezte.
A kismarjai református templomban Göőz László a kassai Bocskai Keresztyén Társaság elnöke üdvözölte a megjelenteket, abban a templomban ahol a Fejedelem elődei, szülei nyugszanak,  s ő maga is ott remélt örök nyugodalmat.
Szintén a református templomban nyitotta meg Balassa Zoltán, a kassai Társaság tagja Pécsi L. Dániel  „Nemcsak nyelvében, hanem
jelképeiben is él a nemzet” c. kiállítását.
Mindez részletesen olvasható volt Balassa Zoltán : „Kassa felé indulva győzött” a  Felvidék ma. oldalon megjelent cikkében.
2017. február 3-án, a Fejedelem temetésének 410. évfordulóján a kassai Bocskai Keresztyén Társaság egész napos tudományos konferenciát rendezett, ahol  a magyarországi Bocskai István Társaság /Sárkány Viola/  „Bocskai és Kismarja” címmel tartott előadást. Debrecenből érkezett – a kismarjai rendezvényen megismert előadó -, Dr. Kardos László koreográfus és tánctörténész, aki „Fegyvertánc-Hajdútánc” című vetített képes előadásával nagy sikert aratott.
A koszorúzás a kassai Fejedelmi Ház előtt különös megrendülést jelentett e sorok írójának, akinek szülőháza csak néhány méternyire található a kismarjai Bocskai „várdomb”-tól, ahol a hagyomány szerint a Fejedelem született!
2018-ban a Bocskai István Társaság a romániai Nagyszalontán, a legelőször Bocskai mellé állt köleséri hajdúk városában rendezte meg szokásos évi díjátadó ünnepségét.
Itt a kassai Társaságot Balassa Zoltán képviselte, aki „Kassa felé indulva győzött” szintén a Felvidék ma. oldalon megjelent cikkében részletesen beszámolt az eseményekről.
A Bocskai Keresztyén Társaság évenkénti megemlékezései nem csak a Fejedelem kultuszát erősítik, a hűséget a szülőföldhöz, hanem a református egyházét is, amelyik több évszázados és mai fennmaradását Bocskai győztes szabadságharcának, a bécsi békének köszönheti.
Ezt jeleníti meg a Reformáció Genfi Emlékműve, s a nagy reformátorok között Bocskai hatalmas kőalakja a magyar nemzet szabadság vágyát és európaiságát is tudatosítja az újabb és újabb nemzedékekben.
 
                            Túlélve a zivataros századokat, továbbra is sok sikert és együtt működést kívánok a kassai Társaságnak:
 
 
                                                                                                           Sárkány Viola
                                                                                                                 elnök
 
 
Budapest, 2021, február 12.

________________________________________________________________________________

IN MEMORIAM Dr. Nyakas Miklós

/1942-2020/

Elment az utolsó hajdú is!

Nyakas Miklós Antal nevű felmenője bizonyíthatóan részt vett a Bocskai felkelésben és a letelepült hajdúk első nemzedékéhez tartozott.

Nyakas Miklós életét, munkásságát – ennek a kornak – nemzeti történelmünk tragikus, de mégis győzedelmes évtizedeinek szentelte.

Számos munkája a Hajdúkerület, Partium, a Nagyalföld területével foglalkozott.

A kiváló történész szerteágazó tevékenysége: múzeumigazgató, évkönyveket, kismonográfiákat szerkeszt, tanulmányokat ír, ismeretterjesztő előadásokat tartott, mind-mind ennek a korszaknak a történelmi feltárását szolgálta.

A Bocskai szabadságharc 400. évfordulójának ünnepség-sorozatában tevékenyen részt vett, Ő rendezte a mai napig is látható Nagykereki Bocskai-kiállítást és az MTA rendezésében a Bocskai emlékkonferencián a Fejedelem és a hajdúk jövőépítő kapcsolatát elemezte.

Az évfordulóra alakult kulturális bizottság tagjaként kezdeményezte a szabadságharc emlékhelyeinek méltó megörökítését, így pl. Mezőtelegden/RO/ Hagymássy Kata/Margit/mellszobrát, Kassán /Szlo/ a Fejedelmi Házon Bocskai és a hajdúk reliefjét és Ó-Pusztaszeren az Emlékparkban Bocskai mellszobrának az elhelyezését.

A Bocskai István Társaság minden évben díjat adományoz és adományozott azoknak, akik a legtöbbet tették igazi történelmünk megismertetéséért, és a többszörösen megtört nemzet önbecsülésének megerősítéséért!

Dr. Nyakas Miklós kiérdemelte a Bocskai-díjat, amit 2012. augusztus 3-án Élesden/RO/ a református templomban ünnepi istentisztelettel egybekötött, a Fejedelemre emlékező Bocskai – napon vehetett át.

Nyugodjon békében! Emlékét megőrizzük!

Bocskai István Társaság

Sárkány Viola elnök

U.i.: Dr. Nyakas Miklósnak a pesti Duna-parton majdan felállítandó (?) „Bocskai koronázása” szobortervhez írt szakvéleménye honlapunkon olvasható!

________________________________________________________________________________

Kedves Tagtársaim! Tisztelt Barátaink! Támogatóink!
 
Ezúton értesítek mindenkit, hogy a február 4-re hirdetett, de betegség miatt elhalasztott
Bocskai estünk várhatóan 2020. novemberében -ugyanott- a Belvárosi Polgári Szalonban kerül majd
megrendezésre.
Társaságunk a szokásos évfordulókat, emléknapokat, díjátadót a járvány elmúltával,
vidéken, a magyarországi és romániai Partium Bocskai emlékhelyein fogja ünnepelni.
A világot és benne hazánkat, nemzetünket ért megpróbáltatások elviseléséhez adjon nekünk
erőt Bocskai István hite, aki zászlóira íratta:
   „Ha az Isten velünk, kicsoda ellenünk” /Róm.8.31./ és győzött!
Ezt vallotta Bethlen Gábor fejedelem is nehéz perceiben, s hozzátette:
   „Senki nincsen, bizonyára nincsen”!
 
 
Mindenkinek jó egészséget kívánok, üdvözlettel:
                                                                                                Sárkány Viola elnök

 

________________________________________________________________________________

Visszatekintő:

2019. szeptember 22-én, a kismarjai Bocskai ünnepségen elhangzott történelmi megemlékezés 

 

 

Tisztelt Látogató!

Kérjük, támogassa munkánkat adója 1 %-ával!

Adószámunk: 18139149 1 41

Segítségként mellékelünk egy rendelkező nyilatkozatot is, amelyet lezárt, adóazonosító jellel /névvel és címmel/ ellátott postai boritékban minden év május 20-ig kell eljuttatni a NAV-hoz:

rendelkező_nyilatkozat

 

KÖSZÖNJÜK!